Jahon avtomobilsozligi tarixi bo'limi
Haqiqiy «Folksvagen qo‘ng‘iz», «Moskvich-400», GAZ-13 «Chayka»ni ko‘rishni xohlaysizmi? Muzey ekspozitsiyasi taqdim etadigan jahon avtomobilsozliginingnodir  namunalari ro‘yxati bular bilangina cheklanmaydi.
«Jahon avtomobilsozligi tarixi» bo‘limi nafaqat retro-avtomobillar ixlosmandlari, balki oddiy kishilar e’tiborini ham o‘ziga jalb etadi.
Bu yerda insoniyatning buyuk kashfiyoti – g‘ildirakning ixtiro qilinishi tarixi bilan tanishish; tezkor harakat davrining darakchilari bo‘lmish ilk avtomobillar  maketlarini ko‘rish; seriyali ishlab chiqarilgan birinchi avtomobil tarixidan boxabar bo‘lish mumkin.
O‘zbekistonda birinchi tramvay, avtobus yoki trolleybus qachon paydo bo‘lganidan xabardormisiz? Siz O‘zbekiston transport tarixi bilan tanishish barobarida,  «Navoiy ko‘chasi» installyatsiyasi orqali 1950-yillar muhitiga tushib qolasiz va Toshkentning eng mashhur ko‘chasi o‘tmishda qanday bo‘lganini eslaysiz.
Ekspozitsiyaning «O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi» bo‘limi yurtimizdagi qishloq xo‘jalik texnikasi tadrijiy rivojlanishi haqida batafsil hikoya qiladi. Ma’lumki, O‘zbekistonning aynan qishloq xo‘jalik mashinasozligi sohasidagi ko‘p yillik tajribasi respublikamiz avtomobilsozligi uchun poydevor vazifasini o‘tagan edi.
Bu yerda yerga ishlov beruvchi mehnat qurollari – ketmon va omochdan boshlab, bugungi zamonaviy Axos-340 CLAAS traktorlari qishloq xo‘jaligi texnikasi taraqqiyotini kuzatish mumkin.

Хотите увидеть настоящие «Фольксваген Жук», «Москвич - 400», «Победу», «Чайку ГАЗ 13» и многие другие? Экспозиция музея не ограничивается списком образцов мирового автомобилестроения. Раздел «История мирового автомобилестроения» привлекает внимание не только любителей ретро-автомобилей, но и простых посетителей. Здесь можно познакомиться с историей развития транспорта, начиная с великого изобретения человечества - колеса. Вы увидите основные этапы создания автомобиля, пришедшего на смену арбе, каретам и фаэтонам. В экспозиции представлены искусно выполненные макеты первых автомобилей, а также автомобили ограниченного серийного производства.
А вы знаете, когда в Узбекистане появился первый трамвай, автобус или троллейбус? Знакомясь с историей транспорта в Узбекистане, вы благодаря инсталляции «Улица Навои», окунетесь в атмосферу 50-х годов одной из самых известных и красивых улиц Ташкента.
В разделе «Сельское хозяйство Узбекистана» обстоятельно рассказывается о развитии сельскохозяйственной техники в республике. Известно, что именно многолетний опыт в сельскохозяйственном машиностроении сыграл основополагающую роль в автомобилестроении республики. Здесь можно проследить основные вехи развития сельскохозяйственной техники, начиная от древнейших орудий сельского хозяйства – кетменя и омоча до современных тракторов Axos-340 CLAAS.
В этой экспозиции представлены следующие макеты, сделанные студентами Туринского политехнического университета в Ташкенте: «Машина для ходьбы» Дреза, «Самокатка» И.Кулибина, «Паровая телега Куньо», «Мотоваген» - первый автомобиль с двигателем внутреннего сгорания, изобретенный Карлом Бенцем, знаменитый «Форд модель-Т», «Бугатти - Type 35»